wtorek, 31 marca 2015

BABKA NA MAJONEZIE

Przepis długo czekał na zrealizowanie, ale dziś przyszedł na niego czas. Trzeba przyznać, że dodanie majonezu do ciasta brzmi trochę  dziwnie wręcz szalenie, ale co tam postanowiłam spróbować. Moja zła passa odnośnie zakalców w tym roku została przełamana, babka wyrosła dużo ponad formę, jest super puszysta i mega pyszna. Kto jeszcze nie piekł takiej babeczki to gorąco polecam. 




SKŁADNIKI:

4 jajka
25 dag cukru
po 10 dag mąki pszennej i mąki ziemniaczanej
2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia
dowolny aromat, cukier waniliowy lub skórka z cytryny
3 duże łyżki dowolnego majonezu

składniki powinny być w temperaturze pokojowej!

WYKONANIE:

Całe jajka ubijamy z cukrem na gęstą białą masę, dodajemy obie przesiane mąki z proszkiem. Ubijamy tylko do połączenia składników. Pod koniec dodajemy majonez i aromat. Wlewamy do formy na babkę u mnie 23 cm średnicy, wysmarowanej i obsypanej mąką lub bułką tartą i pieczemy ok 1-1,5 godziny do suchego patyczka w temperaturze 170 stopni C ustawienie góra-dół.



Po upieczeniu zostawiamy w piekarniku do wystudzenia ok. 15 minut. Wyciągamy z formy i dowolnie dekorujemy. Smacznego :)









piątek, 27 marca 2015

KOSTKA ALPEJSKA

Znakomite ciasto na nadchodzące Święta. Na pewno przypadnie do gustu wszystkim miłośnikom słodyczy. Polecam bo jest naprawdę pyszne!



BISZKOPT
4 jajka
szklanka cukru
szklanka mąki pszennej
1 łyżeczka proszku do pieczenia
1 łyżeczka octu
2 łyżki kakao

MASA 1
kostka masła 200g
puszka masy krówkowej
ok. 20 dag bezów

MASA 2
0,5 l śmietanki 30 %
2 opakowania śmietan fix lub łyżka żelatyny
2-3 łyżki cukru pudru

DODATKOWO:
okrągłe biszkopty
czekolada lub polewa do dekoracji


WYKONANIE: 
Z białek ubijamy pianę na sztywno, powoli dodajemy cukier i dokładnie ubijamy. Żółtka mieszamy z proszkiem i octem, następnie po łyżce wlewamy je do białek, mieszamy. Mąkę  przesiewamy z kakao i delikatnie małymi partiami dodajemy do piany mieszając łyżką. Wlewamy do blachy o rozmiarze 25/40 cm, wyłożonej papierem do pieczenia i pieczemy w nagrzanym piekarniku ok. 20-30 min w temp ok. 170 stopni C ustawienie góra-dół lub termoobieg 150 stopni C.

KREM 1:
Kostkę masła rozcieramy na puszystą masę, dodajemy partiami masę krówkową. Bezy kruszymy na kawałki i delikatnie mieszamy z masą. 
Z biszkopta ściągamy skórkę i jeśli chcemy nasączamy kawą lub herbatą. Wykładamy cały krem i równo smarujemy.

KREM 2:
Dobrze schłodzoną śmietanę ubijamy, dodajemy cukier puder oraz zagęstnik. Wykładamy na masę krówkową. 

Ciasto możemy posypać startą czekoladą lub tak jak ja to zrobiłam ułożyć namoczone w kawie biszkopty i delikatnie polać polewą czekoladową. 


Proste, szybkie i mega pyszne ciasto. Zachęcam do upieczenia, Smacznego :) 



sobota, 21 marca 2015

MIELONE Z KASZĄ JAGLANĄ

Ponieważ kasza jaglana jest jedną z najzdrowszych kasz, postanowiłam wprowadzić ją do naszego menu. Oto propozycja jak ją przemycić w daniu które na pewno, każdy z nas lubi. Wmieszana w mięso jest prawie nie wyczuwalna i nawet moje niejadki wcinały tylko uszy im się trzęsły. Polecam i na zdrowie :) 



SKŁADNIKI:
25-30 dag mięsa mielonego wieprzowego
1/4 szklanki kaszy jaglanej
1 mała cebula
1 jajko
kromka pszennego chleba
przyprawy: sól, pieprz, kminek mielony, lubczyk, przyprawa do mięsa mielonego, 
0,5 ząbka czosnku
bułka tarta 
olej

WYKONANIE:
Kaszę płuczemy na sicie i przekładamy do małego garnka. Zalewamy wodą ok 0,5 szklanki (proporcje 1:2) i gotujemy do czasu aż kasza wchłonie całą wodę i będzie miękka. Jeżeli nadal jest twarda a woda wyparowała trzeba ją dolać. Cebulkę drobno siekamy i podsmażamy na złoty kolor. Czosnek rozcieramy z odrobiną soli, chleb moczymy w mleku. Do miski dajemy mięso, jajko, odciśnięty chleb, cebulę, czosnek, zimną kaszę i przyprawiamy do smaku. Całość dokładnie wyrabiamy, formujemy kotlety i obtaczamy w bułce tartej. Smażymy na rozgrzanym oleju na złoty kolor. Podajemy np. z ziemniaczkami i ulubioną surówką.
Z przepisu wyszło mi 6 średnich mielonych. Smacznego! 





sobota, 14 marca 2015

BABKA CYTRYNOWA NA PIWIE

Pyszna babeczka, bardzo wilgotna z nutą cytryny... mniam jest naprawdę znakomita i do tego szybka w wykonaniu. Zapraszam do wypróbowania a nie będziecie żałować :)




SKŁADNIKI:
4 całe jajka
1,5 szklanki cukru
3 szklanki mąki pszennej (dałam babuni)
2 łyżeczki proszku do pieczenia
szklanka oleju
szklanka piwa cytrynowego (dałam warkę)
skórka z 2 cytryn
( składniki powinny mieć temperaturę pokojową)

LUKIER:
ok. 8 dag cukru pudru
ok. łyżki gorącej wody
ok. łyżki soku z cytryny




WYKONANIE:

Całe jajka ubijamy mikserem razem z cukrem do białości ok. 10 minut. Mąkę razem z proszkiem przesiewamy i dodajemy partiami do masy jajecznej na zmianę z olejem. Skórkę z cytryny sparzymy i ocieramy na tarce na drobnych oczkach. Dodajemy do masy, na końcu wlewamy piwo, chwilkę ucieramy i wlewamy do natłuszczonej formy na babkę lub najlepiej do dwóch małych. Pieczemy w 170 stopniach C ustawienie góra-dół ok. 1 godziny lub do suchego patyczka.
Ja piekłam dużo dłużej, pomimo że babka wydawała się upieczona środek był jeszcze surowy. Dopiekałam w 150 stopniach C W funkcji termoobieg aż środek się upiekł. 
Dlatego lepiej upiec dwie małe.



LUKIER:

Cukier puder ucieramy z wodą i sokiem z cytryny, możemy jeszcze dodać troszku pudru tak żeby lukier był gęsty. Polewamy po babce. Po zastygnięciu możemy babę degustować.

Możecie mi wierzyć, te sklepowe się przy niej chowają! Smacznego!

BUŁECZKI OD MARZENKI

Przepis na bułki dostałam od kuzynki Marzeny, pochodzi on z książki Jeffrey'a Hamelmana : Chleb.  Dziękuję :) 




SKŁADNIKI NA ZACZYN:
17,5 dag mąki babuni typ 650
15 dag wody ok. pół szklanki
6 g świeżych drożdży lub płaska łyżeczka instant

SKŁADNIKI NA CIASTO:

37,5 dag mąki typu 650 lub 550
cały zaczyn
niepełna szklanka wody 200-220 g
ok 4 g drożdży świeżych lub pół łyżeczki instant
1,5 łyżeczki soli

GLAZURA:

1 łyżka mąki ziemniaczanej wymieszana z odrobiną wody



WYKONANIE :
Składniki na zaczyn dobrze mieszamy na gładkie ciasto, pozostawiamy w temperaturze pokojowej, przykryte na 12 godzin (nie więcej)

Po tym czasie do miski z miksera dajemy cały zaczyn, lekko ciepłą wodę, mąkę, drożdże i sól. Dokładnie wyrabiamy ok. 4 minut na poziomie 1. Następnie wyrabiamy ok. 8 minut na poziomie 2.
Możemy też to zrobić ręcznie.
Ciasto wykładamy na stolnicę i jeszcze raz wyrabiamy ręcznie, tak żeby odchodziło od ręki, można podsypać mąką. Przekładamy do miski obsypaną mąką lub posmarowaną olejem. Odstawiamy na ok godzinę, aż podwoi objętość.
Ciasto musimy odgazować czyli chwilkę wyrobić, dzielimy na 12 części. Formujemy bułeczki i wykładamy w dość dużych odstępach (inaczej bułki przytulą się do siebie) na blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Odstawiamy na około godzinę.





Piekarnik nagrzewamy do 250 stopni C. Każdą bułkę nacinamy na krzyż i smarujemy glazurą. Na górę piekarnika wstawiamy naczynie z ok. 0,5 szklanki  gorącej wody w tym samym czasie co bułki.

Pieczemy ok. 20 minut do zarumienienia.
Bułeczek wychodzi 12 i są dużo lepsze niż te ze sklepu.
Polecam i Smacznego ! 


Mała rada : jeżeli nie wiemy czy ciasto już ostatecznie wyrosło jest na to sposób: należy wcisnąć palec w ciasto, jeżeli nie wraca ono do pierwotnego kształtu oznacza że jest już gotowe do pieczenia :)





piątek, 6 marca 2015

CIASTO SMAK RAJU

 Wyśmienite ciacho dla wielbicieli kokosa i czekolady, inspirowane znanym batonikiem Bounty :)
  

BISZKOPT:
4 jajka
szklanka cukru
niepełna szklanka mąki
1 łyżeczka proszku do pieczenia
1 łyżeczka octu
2 łyżki kakao

MASA:

2 białe czekolady
1,5 szklanki mleka
20 dag masła
20 dag wiórków kokosowych
cukier waniliowy

POLEWA:

1 mleczna i gorzka czekolada
mleko lub śmietana 30 %

DODATKOWO:

kwaśne powidło lub dżem

WYKONANIE BISZKOPTA:
Z białek ubijamy pianę na sztywno, powoli dodajemy cukier i dokładnie ubijamy. Żółtka mieszamy z proszkiem i octem, następnie po łyżce wlewamy je do białek, mieszamy. Mąkę  przesiewamy z kakao i delikatnie małymi partiami dodajemy do piany mieszając łyżką. Wlewamy do blachy o rozmiarze 25/40 cm. wyłożonej papierem do pieczenia  i pieczemy w nagrzanym piekarniku ok 20 min w temp ok 170 stopni C piekarnik góra-dół lub termoobieg 150 stopni C. Do suchego patyczka.



WYKONANIE MASY:


Mleko razem z kokosem gotujemy, jeżeli wiórki wchłoną cały płyn należy dolać troszkę mleka. Dodajemy masło i czekolady, mieszamy do całkowitego rozpuszczenia. Masę studzimy i wstawiamy do lodówki do stężenia.

Z zimnego biszkopta ściągamy skórkę i smarujemy powidłem następnie  masą  kokosową (ma być dość gęsta).



POLEWA:


Na parze rozpuszczamy połamane na kawałki czekolady z dodatkiem niewielkiej ilości mleka lub śmietanki. Staramy się dużo nie mieszać, żeby czekolady się nie rozwarstwiły. Polewamy po masie, ciasto wstawiamy do lodówki.
Smacznego :)




RUSKIE KROKIECIKI

Dziś propozycja dla osób którzy uwielbiają ruskie pierogi czyli krokieciki z ruskim farszem. Są tak samo pyszne, a wymagają dużo mniej pracy :) Polecam i smacznego !



SKŁADNIKI NA NALEŚNIKI:

1 jajko
1,5 szklanki mąki
1,5 szklanki mleka
0,5 łyżeczki soli
szczypta cukru
troszkę pieprzu

FARSZ:


ok 1 kg ziemniaków
kostka białego sera ok 25 dag
2-3 cebule
sól, pieprz, zioła prowansalskie, ziarenka smaku

WYKONANIE:


Z podanych składników robimy ciasto na naleśniki, chwilę odstawiamy. Smażymy, ale nie na chrupko inaczej krokiet nam się nie zwinie.
Robimy farsz: ziemniaki gotujemy w osolonej wodzie, cebulę kroimy w kosteczkę i podsmażamy na złoto. Ugotowane ziemniaki ubijamy, jak przestygną mieszamy z cebulą, serem i przyprawiamy do smaku.





Na każdego naleśnika dajemy ok łyżkę lub dwie farszu i zawijamy. Na patelni rozgrzewamy olej i obsmażamy z wszystkich stron na niewielkim ogniu na złoty kolor.


Krokiety są chrupiące i pyszne.
Z podanych składników wychodzi ok. 12 sztuk. 
Farsz do krokietów można zrobić tak samo jak do pierogów ruskich, według własnych upodobań.


 Zachęcam do wypróbowania :)

środa, 4 marca 2015

CHLEBEK NA MAŚLANCE

Przepis na chleb wyszukany na stronie przepisnachleb.pl Oczywiście musiałam go przetestować. Jest bardzo prosty do zrobienia, mięciutki w środku z chrupiącą skórką mniam. Zachęcam do upieczenia własnego domowego pieczywa jest naprawdę pyszne. Smacznego !






SKŁADNIKI:
30 dag mąki pszennej tortowej typ 480 lub babuni typ 650
10 dag otrębów lub mąki pszennej razowej typ 2000 (można zastąpić mąką pszenną)
szklanka maślanki w temperaturze pokojowej
0,5 szklanki letniej wody
10 g drożdży świeżych lub 5 g suszonych


ZACZYN:
Drożdże kruszymy do miski i zalewamy niewielką ilością maślanki, mieszamy aby dobrze się rozpuściły. Następnie dodajemy przesianą mąkę, otręby, wodę i maślankę. Całość dokładnie wyrabiamy, ciasto ma być kleiste. Odstawiamy na 12 godzin przykrywamy miskę folią spożywczą. Ważne, żeby miska była dość duża i rozczyn nie stał dłużej niż podany czas.


PO 12 GODZ. LEŻAKOWANIA ZACZYNU DODAJEMY:
15 dag. mąki
kieliszek letniej wody (50 g)
płaska łyżka soli



Wszystko razem mieszamy w misce i przekładamy na podsypaną mąką, drewnianą deseczkę i dobrze wyrabiamy. Ciasto jest klejące, więc możemy dodać trochę mąki żeby dało się wyrobić i odchodziło od ręki.

Z ciasta formujemy kulę i przekładamy do posmarowanej olejem i obsypanej mąką tortownicy. Przykrywamy folią oraz ściereczką i odstawiamy, aż ciasto podwoi swoją objętość. U mnie rosło ok. 1 godziny.









Piekarnik razem z blachą nagrzewamy do 220 st. C, na spód wstawiamy naczynie z wodą ok. 1/3 szklanki. Blachę wyciągamy i umieszczamy na niej chlebek w tortownicy, lekko nacinając na środku. Pieczemy ok. 40 minut. Ja po ok. 30 min. zdjęłam obrzeże tortownicy i posmarowałam chlebek olejem. Następnie ustawiłam piekarnik na grzanie - dół, później wyjęłam spod chlebka dno tortownicy i dopiekałam na formie z piekarnika, aż spód się przypiekł i chleb po ostukaniu wydał pusty dźwięk. Upieczony bochenek studzimy na kratce.





Kroimy aż chleb wystygnie, przynajmniej próbujemy wytrzymać :) Przecież ciepły jest najlepszy. Smacznego !