niedziela, 31 maja 2015

CIASTO CAPPUCCINO

Przepis na ciasto pochodzi z moich starych zbiorów, ale został troszkę zapomniany, tak naprawdę nie wiem dlaczego. Placek jest pyszny i na pewno zadowoli nie jednego miłośnika kawy. Zawsze piekłam go na wyjątkowe okazje jak Święta i nie tylko, a dziś dzielę się z Wami przepisem. Może znajdzie się ktoś kto jeszcze ciasta cappuccino nie zna i przypadnie mu on do gustu. 
Smacznego :)




BISZKOPT:                 
6 jaj
1,5 szklanki mąki
1,5 szklanki cukru
3 łyżki kakao
1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
1,5 łyżeczki octu

CIASTO  KOKOSOWE:

20 dag wiórków kokosowych
1 szklanka cukru
5 białek
1 łyżeczka proszku do pieczenia

KREM:

5 żółtek
1 łyżka mąki ziemniaczanej
1 budyń waniliowy lub śmietankowy
6 kopiatych łyżek cukru
1,5 szklanki mleka
ok. pół szklanki cappuccino z magnezem lub o ulubionym smaku
kostka masła

WYKONANIE BISZKOPTA:

Białka ubijamy na sztywno, dodajemy powoli cukier. Żółtka mieszamy z proszkiem i octem, dodajemy do utartych białek. Mąkę z kakao przesiewamy, partiami wsypujemy i delikatnie mieszamy łyżką. Ciasto wlewamy do dwóch identycznych form o wymiarach 25/40 i pieczemy w ok. 170 stopniach C ok. 20 minut.


WYKONANIE CIASTA KOKOSOWEGO:
Białka ubijamy na sztywną pianę, powoli dodajemy cukier i ubijamy dokładnie. Następnie wsypujemy partiami wiórka wymieszane z mąką i mieszamy delikatnie łyżką. Pieczemy w identycznej blaszce co biszkopt, wyłożonej papierem do pieczenia w ok. 170 stopni C.

GOTUJEMY BUDYŃ:

Szklankę mleka gotujemy razem z cappuccino. W osobnym naczyniu dokładnie mieszamy żółtka z cukrem, budyniem,mąką ziemniaczaną i mlekiem. Wlewamy na mleko i doprowadzamy do wrzenia cały czas mieszając tak, żeby budyń nie przypalił się. Odstawiamy do całkowitego przestudzenia.
Masło ucieramy na puch i dodajemy po łyżce zimny budyń, dokładnie ucieramy.
Na jeden biszkopt (ściągamy skórkę) wykładamy połowę kremu i przykrywamy kokosowym ciastem, następnie smarujemy resztą kremu i przykrywamy drugim biszkoptem. Ciasto posypujemy pudrem lub polewamy polewą.

MAŁA RADA:

Biszkopty można nasączyć np: kawą. Cappuccino do kremu możemy zastąpić kawą inką, jest równie pyszny tylko trzeba jej dać zdecydowanie mniej.
Czasem pod krem daję powidło lub dżem. 
Ciasto możemy polać polewą czekoladową.

Na widocznym zdjęciu, na górze ciasta jest warstwa bitej śmietany z kakao, została mi z innego ciasta, więc po prostu ją wykorzystałam :) Smacznego!

piątek, 29 maja 2015

BARDZO PROSTY CHLEB

Przepis na ten chlebuś już od dawna gościł w moich zbiorach i tak do końca nie pamiętam skąd go wzięłam. Dziś naszła mnie ochota żeby go w końcu upiec. Jeśli chodzi o wykonanie chleb jest dziecinnie prosty, mieszamy ciasto łyżką czyli nie brudzimy sobie rączek, przekładamy do blachy i od razu pieczemy. Bez czekania aż wyrośnie, taki idealny chleb ,,na szybko.'' Smakuje wspaniale, idealnie słony z pysznym słonecznikiem w roli głównej. Ma chrupiącą skórkę i jest lekko wilgotny w środku, pyszności. Gorąco polecam! 









SKŁADNIKI:

3 szklanki mąki pszennej + łyżka do zaczynu
1 szklanka mieszanych otrębów pszennych, żytnich lub dowolnych płatków np. owsianych lub orkiszowych
łyżka soli
po 4 łyżki słonecznika i siemienia lnianego +  do posypania wierzchu
szklanka ciepłej wody +  2 łyżki do zaczynu
szklanka maślanki
5 dag świeżych drożdży
łyżeczka cukru
łyżka mąki ziemniaczanej






WYKONANIE:



Drożdże razem z cukrem i dwoma łyżkami wody rozcieramy. Dodajemy łyżkę mąki, mieszamy i odstawiamy do wyrośnięcia. Mąkę przesiewamy do miski, dodajemy wszystkie sypkie składniki. Mieszamy łyżką, dodajemy wodę, maślankę oraz zaczyn. Porządnie mieszamy. Keksówke o wymiarach 12/34cm smarujemy tłuszczem oraz posypujemy mąką lub otrębami. Przelewamy ciasto, smarujemy wierzch wodą i posypujemy ziarenkami. Wstawiamy na środkową półkę i dopiero włączamy piekarnik, ustawiamy na pieczenie w termoobiegu na 175 stopni C lub 195 stopni C zwykły piekarnik. Kiedy osiągnie żądaną temperaturę pieczemy 1 godzinkę. Ja po 40 minutach  dopiekałam chlebek już bez formy. Wyciągamy i studzimy na kratce. Upieczony po ostukaniu wyda pusty głos. Smacznego!

MAŁA RADA:

Maślanka jak i drożdże powinny być w temperaturze pokojowej.




niedziela, 24 maja 2015

PLEŚNIAK Z RABARBAREM

Skoro mamy sezon na rabarbar czemu nie upiec pleśniaka? Przepis na niego wyniosłam z rodzinnego domu, uwielbiałam jako małe dziecko podjadać ukradkiem chrupiące ciasto z wierzchu, teraz robi to też moja córka :) W wersji z kwaśnym rabarbarem ciasto jest przepyszne, świetnie komponuje się ze słodką bezą. Polecam, bo naprawdę  smakuje wyśmienicie :)





SKŁADNIKI NA CIASTO: 
3 szklanki mąki pszennej
1 margaryna 
3 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia
łyżka cukru
4 żółtka
2 łyżki śmietany
1-2 łyżki kakao
0,5 opakowania cukru waniliowego.

PIANA:

szklanka cukru 
4 białka
0,5 opakowania różowego kisielu

NADZIENIE:

1 kg rabarbaru + ok. 6 łyżek cukru



WYKONANIE CIASTA:

Mąkę razem z proszkiem do pieczenia przesiewamy na stolnicę. Dodajemy zimną margarynę, siekamy dobrze nożem. Żółtka dajemy do ciasta razem ze śmietaną, łyżką cukru i cukrem waniliowym. Szybko zagniatamy ciasto. Dzielimy na 2 części: 2/3 i 1/3. Większą rozwałkowujemy na blachę o wymiarach 25/40 oraz podpiekamy w temperaturze 150 stopni C termoobieg i 170-180 stopni C piekarnik zwykły ok. 20 minut. Do mniejszej części dodajemy kakao, zagniatamy i owijamy w folię, chowamy ciasto do zamrażarki.

NADZIENIE:
Rabarbar myjemy i obieramy. Kroimy na cienkie plasterki przekładamy do miski i zasypujemy cukrem.

WYKONANIE PIANY:
Białka ubijamy na sztywno, dosypujemy partiami cukier i dokładnie ucieramy. Dosypujemy przesiany kisiel, delikatnie mieszamy łyżką.

SKŁADANIE CIASTA:
Na podpieczone ciasto wykładamy rabarbar. Kupkami nakładamy pianę, wyrównując łyżką. Na bezę ścieramy ciasto z zamrażarki i pieczemy ok. 1 godziny. Zimne możemy dodatkowo posypać cukrem pudrem.

MAŁA RADA
Jeśli nie lubimy rabarbaru ciasto możemy przygotować z innymi sezonowymi owocami a nawet z powidłem lub ulubioną konfiturą.
Smacznego! 


piątek, 22 maja 2015

SURÓWKA Z MARCHEWKI I SELERA

Taką surówkę robię często, wszyscy bardzo ją lubimy. Składniki na nią znajdują się zazwyczaj w każdej lodówce. Jest prosta, pyszna i bardzo zdrowa. Polecam i smacznego!





SKŁADNIKI:
3-4 marchewki
pół małego selera
1 jabłko
majonez
jogurt naturalny
0,5 łyżeczki musztardy
sól, pieprz, kilka kropli soku z cytryny

WYKONANIE:

Marchewki i selera obieramy i ścieramy na tarce o małych oczkach. Jabłko obieramy i ścieramy na dużych oczkach. Warzywa mieszamy, dodajemy po 3 łyżki majonezu i jogurtu naturalnego oraz musztardę. Mieszamy i doprawiamy do smaku solą, pieprzem oraz sokiem z cytryny.

MAŁA RADA:

Jeżeli ktoś jest na diecie może porcję majonezu zastąpić jogurtem naturalnym. 

sobota, 16 maja 2015

SERNIK HARATANIEC

Dziś serniczek z ,,babcinego zeszytu'' znany nie jednej osobie, ale godny polecenia. Nie dość, że jest pyszny to jeszcze prosty w przygotowaniu. Ja takie przepisy lubię najbardziej. Na kruchym cieście znajduje się kwaśne powidło śliwkowe co sprawia, że ciasto jest nie za słodkie ot takie w sam raz. Jest na nim ser, beza oraz starte kruchutkie kakaowe ciasto, pycha....
Smacznego:)





SKŁADNIKI NA CIASTO:
3 szklanki mąki pszennej
margaryna 250 g
pół szklanki cukru pudru
2 łyżeczki proszku do pieczenia
2 żółtka
2 łyżki kakao

SKŁADNIKI NA SER:

0,75 dag twarogu, ja użyłam sera półtłustego w kostce z biedronki
18,5 dag margaryny lub masła
6 żółtek, 2 białka
1 szklanka cukru pudru
1,5 łyżki mąki ziemniaczanej
skórka otarta z jednej cytryny oraz sok

SKŁADNIKI NA PIANĘ:

6 białek
1 szklanka cukru
1 różowy kisiel

DODATKOWO:

słoik powideł śliwkowych
rodzynki jak ktoś lubi

WYKONANIE CIASTA:

Na stolnicę wsypujemy sypkie składniki, dodajemy zimny tłuszcz i siekamy nożem, następnie w środku robimy dołeczek i dajemy żółtka. Szybko zagniatamy kruche ciasto, jak nie chce się zagnieść możemy dodać troszkę zimnej wody i dzielimy na dwie części: mniejszą i większą. Do mniejszej dajemy kakao, zagniatamy, owijamy folią spożywczą i chowamy do zamrażarki. Większą możemy schłodzić w lodówce lub od razu wałkować na blachę wyłożoną papierem do pieczenia o wymiarach 25/40 cm i podpiec w ok. 170 stopniach C ustawienie góra-dół lub w 150 stopniach C w termoobiegu. 

WYKONANIE SERA:

Ser mielimy, (ja tego nie robiłam i tak się ładnie roztarł). Margarynę lub masło ucieramy razem z cukrem, dodajemy żółtka i powoli ser. Dokładnie mieszamy, następnie dodajemy sok oraz skórkę z cytryny, mąkę ziemniaczaną. Możemy też dodać wcześniej sparzone rodzynki. Białka ubijamy i delikatnie mieszamy z serem. Jeżeli mamy w lodówce jakieś nie wykorzystane białka możemy je śmiało ubić i dodać na pewno nie zepsuje to smaku ciasta.

WYKONANIE PIANY:

Białka ucieramy na sztywno, dosypujemy partiami cukier i ubijamy na sztywną lśniącą pianę. Na końcu dodajemy kisiel i mieszamy łyżką.

SKŁADANIE CIASTA:

Na kruche podpieczone ciasto wykładamy powidło i równo rozsmarowujemy. Wylewamy na nie ser oraz wykładamy łyżką równą warstwę bezy. Ścieramy jeszcze na tarce kakaowe ciasto z zamrażarki i pieczemy ok. jednej godziny. Po upieczeniu wyłączamy piekarnik i otwieramy drzwiczki, niech nasz serniczek się tam powoli studzi. Zimny wyciągamy z blachy, możemy posypać cukrem pudrem.

Smacznego :)


Na zdjęciu, nad sernikiem znajduje się ciasto LEON

piątek, 15 maja 2015

RACUCHY

 Fajny przepis na słodkie placuszki bez dodatku drożdży czyli takie gdzie ciasto nie musi rosnąć a mimo to racuszki są pulchne i bardzo smaczne. Najlepsze z dodatkiem cukru pudru i powidła śliwkowego :)






SKŁADNIKI:
1 jajko
3 łyżki cukru
1 łyżka cukru waniliowego
0,5 łyżeczki sody
szklanka kwaśnego mleka lub maślanki
2 szklanki przesianej mąki pszennej
olej do smażenia
cukier puder do posypania
ewentualnie powidło lub ulubiony dżem

WYKONANIE:

Oddzielamy żółtko od białka.  Żółtko ucieramy z cukrami, dodajemy na przemian mąkę, kwaśne mleko oraz sodę. Dokładnie ucieramy. Masa ma być dość gęsta. Białko ubijamy na sztywno delikatnie mieszamy z ciastem. Rozgrzewamy patelnie i wlewany olej, łyżką nakładamy ciasto formując niewielkie placuszki, smażymy na średnim ogniu na złoty kolor z obu stron. Posypujemy cukrem pudrem, podajemy z czym lubimy najbardziej. Smacznego:)




wtorek, 12 maja 2015

SOS POMIDOROWO- PIECZARKOWY Z PARÓWKAMI

Tym razem chcę Wam zaprezentować pyszny sos pomidorowy z dodatkiem parówek i pieczarek, taki pikantny dodatek do czego tylko chcecie: ryżu, makaronu lub tak jak ja to robię do placków ziemniaczanych. Robi się go dość szybko a porcja jest naprawdę duża i można nim obdzielić liczną rodzinkę. Tak więc do dzieła moi drodzy :) Polecam!







SKŁADNIKI:
1-2 cebulki
0,5 kg parówek
0,5 kg pieczarek
przecier pomidorowy
mąka i śmietana do zagęszczenia
przyprawy: sól,  papryka słodka i ostra, pieprz, kminek mielony listek laurowy, po ziarenku ziela angielskiego i pieprzu ziarnistego
kostka rosołowa
olej

WYKONANIE:

Cebulkę kroimy w drobną kostkę i smażymy na złoto na niewielkiej ilości oleju, podlewamy 2 szklankami wody, dajemy listek, ziele, pieprz i chwilę dusimy pod przykryciem.
Pieczarki myjemy i kroimy, podsmażamy na niewielkiej ilości tłuszczu i smażymy na drugiej patelni.
 Przecier pomidorowy razem z papryką ostrą i słodką również chwilkę podsmażamy na nie wielkiej ilości tłuszczu. Pieczarki łączymy z cebulą, dodajemy również przecier oraz kostkę rosołową. Doprawiamy do smaku,podbijamy mąką i śmietaną. Chwilkę dusimy, na końcu dajemy pieprz.


Ja podaję sos jako dodatek do placków ziemniaczanych razem z ulubioną surówką. Smacznego!

piątek, 1 maja 2015

LEON

Zapraszam na pyszne miodowe ciasto, przekładane smażonymi jabłkami oraz masą budyniową. Smakuje wyśmienicie zwłaszcza na drugi lub trzeci dzień gdy przejdzie swoimi wszystkimi smakami. Zachęcam do wypróbowania, placek jest prosty, niezbyt drogi i bardzo smaczny a na dodatek pięknie prezentuje się na talerzu. 
Smacznego :)


CIASTO:
75 dag mąki pszennej
25 dag cukru pudru
5 łyżek miodu
3 jajka
35 dag margaryny
2 łyżeczki sody


JABŁKA:
ok. 2 kg jabłek lub więcej
1 galaretka czerwona
1 galaretka zielona

KREM:
2 szklanki mleka
6 łyżek cukru
1 budyń waniliowy lub śmietankowy
łyżka mąki ziemniaczanej 
masło lub margaryna 
cukier waniliowy


POLEWA:
0,5 kostki margaryny
5 łyżek cukru pudru
3 łyżki kakao
5 łyżek kwaśnej śmietany lub mleka
łyżka żelatyny


WYKONANIE CIASTA:
Z podanych składników wyrabiamy ciasto,dzielimy na 3 równe części. Ciasta wałkujemy i wykładamy na identyczne blaszki, wyłożone papierem do pieczenia. Pieczemy w temperaturze termoobieg ok 150 stopni C zwykły piekarnik ok 170-180 stopni C i pieczemy na złoty kolor (ciasta pieką się bardzo szybko).


WYKONANIE JABŁEK:
Jabłka obieramy i ścieramy na tarce. Przekładamy do dużego garnka najlepiej z podwójnym dnem. Jeśli nie mają dużo soku podlewamy je paroma łyżkami wody. Przykrywamy i dusimy aż owoce się rozpadną, co jakiś czas mieszamy żeby się nie przypaliły. Na końcu próbujemy, jeśli są bardzo kwaśne możemy je lekko dosłodzić. Jabłka dzielimy na dwie równe części. Do jednej wsypujemy czerwoną galaretkę i mieszamy aż dobrze się rozpuści. Tak samo postępujemy z galaretką zieloną. Odstawiamy do lekkiego przestudzenia.
Upieczone i wystudzone ciasta wykładamy na deseczki. Na jeden placek dajemy czerwone jabłka a na drugi zielone. Odstawiamy w chłodne miejsce.

WYKONANIE KREMU:
1,5 szklanki mleka gotujemy i słodzimy, w połowie szklanki rozrabiamy budyń i mąkę. Wlewamy na wrzące mleko ciągle mieszając, chwilkę gotujemy i odstawiamy do przestudzenia.
Masło lub margarynę ucieramy na puch. Dodajemy po łyżce zimnego budyniu. Masę dzielimy na dwie równe części i wykładamy na zimne jabłka.


SKŁADANIE CIASTA:
Ciasta z jabłkami i masą nakładamy jedno na drugie i przykrywamy ciastem bez dodatków. Polewamy czekoladą i dowolnie dekorujemy. Najlepiej jeśli przygotujemy go dzień przed podaniem, przechowujemy w lodówce.

WYKONANIE POLEWY:
Wszystkie składniki  oprócz żelatyny rozpuszczamy i doprowadzamy do wrzenia. Żelatynę rozpuszczamy w niewielkiej ilości gorącej wody (jak nie chce się rozpuścić wrzucam na parę sekund do mikrofali) i dodajemy do polewy. Mieszamy i lekko studzimy. Polewamy placek. 


MAŁA RADA:
Polewy z przepisu wychodzi bardzo dużo, więc możemy zmniejszyć składniki o połowę jeśli nie lubimy grubej warstwy na cieście. Smacznego:)