niedziela, 31 stycznia 2016

DROŻDŻOWE OPONKI

Tłusty czwartek już za parę dni, więc zapraszam na pyszne i bardzo proste oponki na drożdżach. Przepis znalazłam dawno temu na opakowaniu cukru waniliowego. Od tamtego czasu piekłam je chyba ze sto razy. Za każdym razem znikały w zastraszającym tempie. To najlepszy dowód że wszystkim bardzo smakują. Pozdrawiam i życzę słodkich i udanych wypieków :)



SKŁADNIKI:

0,5 kg mąki pszennej użyłam tortowej
2,5 dag świeżych drożdży lub 7 g suszonych (opakowanie)
szczypta soli
5 dag cukru pudru
4 łyżeczki cukru waniliowego
3 żółtka
10 dag masła
szklanka mleka
tłuszcz do smażenia
cukier puder do posypania




WYKONANIE:

Drożdże rozcieramy z łyżeczką cukru, masło topimy, mleko podgrzewamy. Do miski dodajemy przesianą mąkę oraz resztę składników, na końcu tłuszcz. Zagniatamy do czasu kiedy ciasto będzie nam odchodzić od ręki. Odstawiamy do wyrośnięcia, musi podwoić swoją objętość. Krótko wyrabiamy i wykrawamy kółka szklanką oraz zakrętką środek. Smażymy w rozgrzanym tłuszczu na złoty kolor. Odsączamy i posypujemy cukrem pudrem. 
Mówiłam, że bardzo prosto się je robi? Smacznego :)



Zapraszam po przepis na bardzo puszyste pączki z dziurką. Kliknij tutaj

sobota, 30 stycznia 2016

DROŻDŻÓWKI BEZ JAJEK

Kolejny przepis, który jakiś czas temu wpisałam do mojego zbioru i musiał sobie trochę poczekać do zrealizowania. Od pierwszego razu kiedy je zrobiłam, te drożdżówki goszczą u mnie średnio raz w tygodniu. Są łatwe, puszyste i naprawdę znakomite. Idealny pomysł na coś słodkiego, gdy w lodówce brakuje jajek . Robiłam już w formie bułeczek maślanych z kruszonką oraz nadziewane z marmoladą różaną. Jak dla mnie obie wersje są super. Na przyszłość planuję jeszcze wersję z białym serem. Obiecuję, że Wam się tym pochwalę. Polecam :)





SKŁADNIKI NA OK. 12 SZTUK:

7,5 dag roztopionego masła
ok. szklanki ciepłego mleka
2,5 dag świeżych drożdży lub opakowanie suszonych
szczypta soli
7 dag cukru + łyżka do drożdży
ok. 0,5 kg mąki pszennej np. tortowej 
0,5 opakowania cukru waniliowego

DODATKOWO:


marmolada do nadzienia
mleko do posmarowania

KRUSZONKA:


5 dag mąki
2,5 dag tłuszczu i cukru



WYKONANIE:



Drożdże rozcieramy z cukrem, dodajemy trochę ciepłego mleka. Do miski przesiewamy mąkę, dodajemy masło, cukry, mleko, sól oraz drożdże. Porządnie wyrabiamy aż ciasto odejdzie od ręki (można także mikserem z hakiem). Miskę z ciastem przykrywamy folią i odstawiamy w ciepłe oraz nieprzewiewne miejsce do podwojenia.








Następnie ponownie delikatnie wyrabiamy i dzielimy na mniejsze części. Jeśli chcemy zrobić bułeczki maślane robimy kulki i układamy w tortownicy robiąc odstępy. Jeżeli mamy ochotę na ślimaczki, ciasto rozwałkowujemy w prostokąt i smarujemy marmoladą. Następnie zwijamy jak roladę i kroimy w plasterki grubsze lub cieńsze w zależności od upodobań. Ja robię małe, takie w sam raz do ręki.
Układamy w odstępach na blachę od piekarnika (wykładamy papierem)  odstawiamy do podrośnięcia na 10 - 15 minut. Możemy posypać kruszonką.




KRUSZONKA:


Miękkie masło rozcieramy z cukrem oraz dodajemy mąkę. Bułeczki smarujemy mlekiem i posypujemy kruszonką. Wstawiamy do zimnego piekarnika, ustawiamy na 180 stopni C, ja piekłam z termoobiegiem. Pieczemy ok. 20-30 minut, do zarumienienia. Smacznego :)






Na powyższym zdjęciu bułeczki upieczone z podwójnej porcji.

Zapraszam również na pyszną chałkę. Przepis tutaj klik :)

Przepis na drożdżówki z serem  klik :)





sobota, 23 stycznia 2016

PĄCZKI OSZCZĘDNE

Ostatnio takie fajne pączki znalazłam na stronie SIO SMUTKI i bardzo mnie zaciekawiły. Miałam robić pączki, ale z innego przepisu, wygrała jednak ciekawość i zabrałam się do pracy. Pozmieniałam trochę, bo akurat nie miałam śmietany, dałam więc jogurt,  a wodę zastąpiłam mlekiem. Pączuszki wyszły delikatne i puszyste po prostu pyszne. Z racji, że moje pociechy nie lubią marmolady wykroiłam je tak jak oponki.  Zrobiłam z podwójnej porcji i taką też tu podaję. Polecam, te pączusie rozpływają się w ustach :)




SKŁADNIKI:

4 szklanki mąki pszennej, ja użyłam tortowej
4 dag świeżych drożdży
4 kopiate łyżki cukru + łyżka do zaczynu
4 łyżki oleju
2 kopiate łyżki cukru waniliowego
4 kopiate łyżki jogurtu naturalnego lub 18% śmietany
ok. 2/3 szklanki ciepłego mleka lub wody
2 jajka
2 łyżki wódki
szczypta soli
 

DODATKOWO:


tłuszcz do smażenia
cukier puder
mąka do podsypania
marmolada do nadziania (jeśli robimy zwykłe pączki)


WYKONANIE:

Drożdże rozcieramy z cukrem, dodajemy łyżkę ciepłego mleka i czekamy aż zaczną pracować.  Do miski dodajemy resztę składników oraz drożdże. Dokładnie wyrabiamy do momentu, aż zacznie odchodzić od ręki. Przykrywamy i odstawiamy w ciepłe miejsce, aż podwoi swoją objętość. Następnie ciasto wykładamy na stolnicę zagniatamy i wałkujemy na ok. 1,5 cm. Wykrawamy kółka szklanką oraz środek zakrętką. Odkładamy w ciepłe miejsce na 20 - 30 minut, następnie smażymy w rozgrzanym tłuszczu na złoty kolor. Odsączamy na ręczniku papierowym oraz posypujemy cukrem pudrem. Smacznego :)


Z przepisu wyszło ok. 40 sztuk.

Zapraszam również po przepis na tradycyjne pączki :)

KAKAOWA SZARLOTKA Z BUDYNIEM

Jeśli nie piekliście kakaowej szarlotki z dodatkiem budyniu to koniecznie musicie to nadrobić. Ciasto smakuje genialnie. Jest wilgotne i w sam raz słodkie. Taki kawałek ciasta to idealny dodatek do kawy, zwłaszcza w te zimowe i długie dni. Zapraszam :)





CIASTO:

3 szklanki mąki pszennej
3 łyżki kakao
3/4 szklanki cukru pudru
1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
2 całe jajka
kostka margaryny 250 g
1 - 2 łyżki śmietany

JABŁKA:

litrowy słoik smażonych jabłek z cynamonem lub ok. 1,5 kg świeżych
cynamon 
cukier



BUDYŃ:

1 l mleka
2 budynie waniliowe (użyłam jednego oraz po 2 łyżki mąki pszennej i ziemniaczanej)
10 łyżek cukru
cukier waniliowy



WYKONANIE CIASTA:

Mąkę, kakao, proszek do pieczenia oraz cukier puder przesiewamy. Dodajemy schłodzoną margarynę i siekamy lub ścieramy na tarce o dużych oczkach. Następnie wbijamy jajka oraz dajemy łyżkę śmietany. Zarabiamy ciasto, jeśli trzeba dokładamy jeszcze drugą łyżkę śmietany. Ciasto dzielimy na pół. Jedną część chowamy do lodówki, drugą do zamrażarki. 

JABŁKA:

Jeśli nie posiadamy jabłek w słoiku, owoce obieramy i ścieramy na tarce. Zalewamy niewielką ilością wody i dusimy pod przykryciem, aż jabłka się rozpadną. Pod koniec gotowania dajemy cukier i cynamon wg uznania. Odstawiamy do przestudzenia.

Piekarnik nagrzewamy na 180 stopni C ustawienie góra - dół. Blachę o wymiarach 25/ 40 cm wykładamy papierem do pieczenia. Wyciągamy ciasto z lodówki, wałkujemy oraz wykładamy na blachę. Podpiekamy ok. 10 - 15 minut.


GOTUJEMY BUDYŃ:

Większą część mleka gotujemy, dodajemy cukry. W pozostałym mleku mieszamy proszek budyniowy i mąkę. Wlewamy na wrzące 
mleko i chwilę gotujemy. Mieszamy żeby budyń nie przypalił się.

SKŁADANIE CIASTA:

Na podpieczone ciasto wykładamy jabłka, gorący budyń oraz ścieramy ciasto z zamrażarki. Pieczemy ok. 30 - 40 minut. Ciasto wyciągamy z blachy dopiero kiedy całkiem przestygnie. Możemy posypać cukrem pudrem lub polać czekoladą. Smacznego :)




MAŁA RADA: 

Do jabłek możemy dodać galaretkę cytrynową.

niedziela, 10 stycznia 2016

ZIEMNIACZANE KULECZKI

Gdy zostają mi ziemniaki z obiadu robię właśnie takie kuleczki. Są chrupiące z wierzchu oraz mięciutkie w środku. Można je podać z mięskiem i surówką, sosem pieczarkowym lub po prostu polać keczupem. Smacznego :)






SKŁADNIKI:

ugotowane ziemniaki z obiadu
1 całe jajko
2-3 łyżki mąki ziemniaczanej
sól, pieprz, zioła prowansalskie lub inne ulubione
bułka tarta (wymieszałam z otrębami pszennymi)
olej do smażenia
ewentualnie starty żółty ser


WYKONANIE:

Do ziemniaków dodajemy jajko, mąkę i przyprawy, wyrabiamy na gładką i elastyczną masę. Ja ugniatałam tłuczkiem do ziemniaków a potem mieszałam łyżką. Rozgrzewamy olej,  z ziemniaków formujemy kuleczki wielkości orzecha włoskiego, obtaczamy w bułce tartej. Smażymy w głębokim tłuszczu na złoty kolor z wszystkich stron. Podajemy na ciepło. Smacznego :)

PIWNE CIASTECZKA

Gdyby wcześniej ktoś powiedział, że ciastka z trzech składników i w dodatku na piwie są dobre to bym pewnie nie uwierzyła. Ale zrobiłam i mogę wam zagwarantować są rewelacyjne. Kruchutkie, delikatne oraz rozpływają się w ustach.W przekroju przypominają ciasto francuskie.  Do naszego  nadzienia koniecznie trzeba wybrać twardą marmoladę, bo rzadsza wyciekła. Są pyszne także zamoczone w białku i cukrze. Zresztą kto nie zaryzykuję to nie spróbuje. Zapraszam do upieczenia tych wspaniałych ciasteczek :)





SKŁADNIKI:

0,5 szklanki piwa (w przepisie miałam 3/4 szklanki)
30 dag mąki
30 dag masła lub margaryny



DODATKOWO:

twarda marmolada
cukier puder do posypania


WYKONANIE:

Przesiewamy mąkę, dodajemy masło pokrojone na mniejsze kawałki i siekamy. Następnie powoli dolewamy piwo, zarabiamy dość zwarte ciasto. Zawijamy w folie i chowamy na chwilę do lodówki. Następnie cienko wałkujemy, wykrawamy, kładziemy nadzienie i sklejamy lub zwijamy. Ja robiłam rogaliki, grzebyczki oraz pierożki. Wszystko zależy od naszej fantazji. Pieczemy w rozgrzanym piekarniku w 180 stopniach C ok. 15-20 minut, aż nasze ciasteczka się zarumienią. Posypujemy cukrem pudrem. Nie wiem ile sztuk ciasteczek zrobiłam, bo tak szybko znikały, że nie zdążyłam ich policzyć. 
Smacznego :) 



MAKOWIEC NA BISZKOPCIE

Dawno nie piekłam żadnego makowca, więc przyszły Święta Bożego Narodzenia i ten pyszny placuszek zagościł na moim stole.
Mak nie jest suchy, a w połączeniu z biszkoptem smakuje super. Dla osób które jednak wolą ciasta z kremem proponuję ciasta upiec osobno i przełożyć ulubioną masą. Smacznego :)




SKŁADNIKI NA MAK:

0,5 kg maku
3 jajka
1 szklanka cukru
15 dag masła
2 łyżki miodu
4 łyżki oleju
po 10 dag rodzynek i orzechów
olejek migdałowy
4 łyżki kaszy manny




SKŁADNIKI NA BISZKOPTA:


5 jajek
3/4 szklanki mąki pszennej
3/4 szklanki cukru
5 łyżek oleju
2 łyżeczki proszku do pieczenia



WYKONANIE:



Mak najlepiej dzień wcześniej płuczemy na sicie oraz zalewamy wodą lub mlekiem i gotujemy na małym ogniu do momentu, aż mak roztarty w palcach zacznie się nam rozpadać. Po przestudzeniu mielimy 3 razy w maszynce do mięsa lub w blenderze. Orzechy siekamy, rodzynki zalewamy wrzątkiem a następnie osączamy na sicie. Jajka rozdzielamy, białka odkładamy na bok, żółtka ucieramy razem z cukrem oraz masłem. Dodajemy mak, bakalie, olej, olejek, miód oraz kaszę mannę. Białka ubijamy na sztywną pianę i powoli mieszamy z masą makową. Wylewamy na blachę wyłożoną papierem do pieczenia o wymiarach 25/40 cm i pieczemy w temperaturze 180 stopni C ok. 40 minut. Po tym czasie ciasto wyciągamy i wylewamy ciasto biszkoptowe. 

BISZKOPT:



Jajka rozdzielamy i ubijamy białka na sztywną pianę, partiami dosypujemy cukier. Dodajemy po jednym żółtku. Mieszamy z olejem. Mąkę razem z proszkiem przesiewamy. Dodajemy do ciasta delikatnie mieszając łyżką. Wylewamy na mak i pieczemy ok. 20 minut. Po wystudzeniu makowiec wyciągamy żeby biszkopt był na dole. Polewamy czekoladą lub lukrem. Smacznego :)




Na powyższych zdjęciach znajduje się pyszny PIERNIK NA MAJONEZIE  oraz sernik (przepis wkrótce)