piątek, 22 kwietnia 2016

ŚMIETANOWIEC

Ciasto z którego najbardziej zadowolone będą dzieci :) Chociaż dorośli również nie pogardzą kawałeczkiem tego deseru do kawy. Bardzo proste, lekkie i kolorowe. Możemy zrobić z dowolnymi owocami i ulubioną galaretką. Polecam :)




BISZKOPT:

3 jajka
3/4  szklanki cukru i mąki pszennej
1 łyżeczka proszku do pieczenia

MASA:


2 szklanki mleka 3,2 %
duży kubek jogurtu greckiego 400 g lub śmietany
szklanka cukru
opakowanie żelatyny 50 g

ORAZ:


3 galaretki o dowolnym smaku u mnie agrestowa, rubinowa, niebieska
1 galaretka wiśniowa na wierzch 
mała paczka delicji lub dowolne owoce.



WYKONANIE



Trzy galaretki rozpuszczamy osobno w szklance wody i wlewamy do płaskiego naczynia. Jak stężeję kroimy w dowolną kostkę.

ROBIMY BISZKOPT:



Białka oddzielamy od żółtek i ubijamy na sztywno. Dodajemy partiami cukier oraz po jednym żółtku. Mąkę przesiewamy z proszkiem do pieczenia i delikatnie mieszamy za pomocą łyżki z masą. Wlewamy na tortownicę wyłożoną papierem (tylko spód) o średnicy 26 cm i pieczemy w 170-180 stopniach ok. 20 minut do suchego patyczka. Ustawienie góra dół.




ROBIMY MASĘ:

Mleko podgrzewamy i rozpuszczamy cukier oraz żelatynę. Odstawiamy do wystygnięcia. Do mleka dodajemy kubek jogurtu i miksujemy. Następnie dodajemy pokrojoną galaretkę i dobrze mieszamy. Z biszkopta ściągamy papier i umieszczamy w tortownicy.Gdy masa zacznie tężeć wykładamy na biszkopt i wyrównujemy. Chowamy do lodówki.


Czerwoną galaretkę rozpuszczamy w 400 ml wody. Gdy zacznie tężeć na masie układamy delicje lub owoce i zalewamy galaretką. U mnie niestety cała się nie zmieściła. Chowamy do lodówki, żeby wszystko dobrze zastygło. Najlepiej na całą noc. Ciasto delikatnie obkrawamy i ściągamy obrzeże. Smacznego :)

MAŁA RADA:

Ciasto możemy również zrobić na biszkoptach.

niedziela, 17 kwietnia 2016

SERNIK Z KOKOSEM

Sernik od którego zaczynałam moją przygodę z pieczeniem i pomimo innych  przepisów chętnie do niego wracam. Jest pyszny, kremowy z kokosową pianką na wierzchu. Więc jak go nie lubić? Serniczek jest prosty, a z przepisu wychodzi duża blacha, więc dłużej możemy się cieszyć jego smakiem :) 





SKŁADNIKI NA CIASTO:

30 dag mąki pszennej

10 dag cukru
10 dag masła lub margaryny
1 łyżeczka proszku do pieczenia
2 żółtka (białka odkładamy)



NA MASĘ SEROWĄ

1-1,20 kg twarogu

1 szklanka cukru
2,5 szklanki mleka
0,5 szklanki oleju
4 żółtka (białka odkładamy)
2 całe jaja
1 budyń waniliowy lub śmietankowy
skórka otarta z 1 cytryny
sok z połowy cytryny
opcjonalnie rodzynki

NA PIANKĘ:


6 białek

3/4 szklanki cukru
20 dag wiórków kokosowych
2 łyżki mąki ziemniaczanej

WYKONANIE CIASTA:



Wszystkie składniki ze sobą siekamy i zagniatamy ciasto. Wkładamy na chwilę do lodówki (możemy zrobić sobie nawet dzień wcześniej) Blachę o wymiarach 25/40 cm wykładamy papierem. Ciasto wałkujemy i podpiekamy w 180 stopniach C, aż się lekko zarumieni 20-30 minut.


MASA SEROWA:



Ser mielimy lub miksujemy blenderem na gładką masę (dodałam całe mleko, żeby łatwiej się miksowało) Dodajemy resztę składników, dobrze wymieszać. Masa będzie rzadka, ale tak ma być. Wylewamy na podpieczony spód i pieczemy ok. 30 minut, aż ser się zetnie. Temperatura 180 stopni C ustawienie góra dół.


PIANA:



Białka ubijamy na sztywno, powoli dodajemy cukier i dobrze miksujemy. Dodajemy kokos, mąkę i delikatnie mieszamy za pomocą łyżki. Sernik delikatnie wyciągamy i nakładamy pianę ,wyrównujemy. Pieczemy jeszcze ok. 30 minut. Sernik studzimy w wyłączonym piekarniku. Smacznego :)







środa, 13 kwietnia 2016

CIASTO ŚLIMAK BEZ PIECZENIA

Mój ostatni pomysł na pyszne i bardzo proste ciasto bez pieczenia. Wykorzystałam herbatniki, gotową roladę, słoiczek smażonych jabłek. Z jogurtu, śnieżki i agrestowej galaretki zrobiłam delikatną piankę. Fajny efekt wizualny i smakowy. Polecam :)





SKŁADNIKI NA KEKSÓWKĘ O WYMIARACH 10/25 CM


mała paczka herbatników

mały słoik smażonych jabłek lub kwaśnego dżemu
gotowa rolada u mnie wiśniowa w czekoladzie, lepsza będzie bez polewy
szklanka jogurtu naturalnego z lodówki
1 śmietana śnieżka
galaretka agrestowa
2 kostki czekolady do dekoracji



WYKONANIE:



Galaretkę rozpuszczamy w połowie szklanki wody. Odstawiamy do przestygnięcia. Formę wykładamy folią spożywczą, aż po same brzegi. Układamy herbatniki jeśli trzeba docinamy je. Nasączamy mlekiem i smarujemy jabłkami lub powidłem. Kładziemy roladę.
Jogurt ubijamy razem ze śnieżką aż będzie gęsta. Galaretkę zimną, ale jeszcze płynną wlewamy do śmietany i dobrze ubijamy, żeby masa była dobrze napowietrzona. Wylewamy najpierw między roladę, a później na nią. Masę wyrównujemy. Na wierzch ścieramy czekoladę i chowamy najlepiej na całą noc do lodówki.
Wyciągamy z blachy, delikatnie usuwamy folie i kroimy. Smacznego :)



MAŁA RADA:


Rolada bez polewy ma tą zaletę, że pianka lepiej się z nią wiąże.

niedziela, 10 kwietnia 2016

BUŁKI NA ŚNIADANIE

Zamiast pędzić rano do sklepu możemy sami upiec bułeczki. Naprawdę to nic trudnego. Ciasto trzeba zagnieść wieczorem i schować do lodówki na całą noc. Gdy wstaniemy ciasto należy zagnieść i uformować a gdy urosną upiec. Zapach w domu podczas pieczenia.... tego nie da się opisać. Chrupiące z zewnątrz i bardzo puszyste w środku. Polecam :) Przepis znaleziony w sieci.










SKŁADNIKI:

52 dag mąki pszennej
4 dag świeżych drożdży
po 0,5 szklanki ciepłego mleka i wody
1/3 szklanki oleju
1 łyżka mąki ziemniaczanej
1 łyżeczka soli i cukru

ORAZ:


mleko do posmarowania
ulubione ziarna do posypania




WYKONANIE:



Drożdże rozcieramy z cukrem i dodajemy odrobinę ciepłej wody. Odstawiamy do momentu, aż pojawią się bąbelki.
Mąkę przesiewamy, dodajemy resztę składników oraz drożdże. Zagniatamy i odstawiamy na 5 minut żeby odpoczęło, następnie jeszcze raz dokładnie zagniatamy. Miskę należy przykryć folią spożywczą i wstawić na całą noc do lodówki. Ciasto ma podwoić objętość.



NASTĘPNEGO DNIA:



Ciasto zagniatamy i dzielimy na 12 części. dowolnie formujemy. Ja każdą bułeczkę podzieliłam na pół zrobiłam 2 wałeczki które zaplotłam i zwinęłam. Blachę od piekarnika wykładamy papierem lub smarujemy i układamy bułeczki w odstępach. Przykrywamy i czekamy, aż urosną.





Nagrzewamy piekarnik na 200 stopni C ustawienie góra dół, bułeczki smarujemy mlekiem i obsypujemy ziarenkami. Pieczemy 20-30 minut, aż się zarumienią. Smacznego :)







sobota, 9 kwietnia 2016

CIASTO ZOSI

To ciasto piekłam dawniej bardzo często, ale jak to bywa odeszło w cień i jego miejsce zajęło jakieś inne. Chociaż jest trochę pracochłonne warto go zrobić, gdyż smakuje wspaniale :) Dodatkowo pięknie prezentuje się na stole. Polecam :) 





SKŁADNIKI NA CIASTO:

margaryna 250 g

6 jaj
25 dag cukru
30 dag mąki pszennej
2 łyżeczki proszku do pieczenia
1 łyżeczka amoniaku
mały cukier waniliowy
2 łyżki wiórków kokosowych
10 dag zmielonych orzechów
2 łyżki kakao, łyżka wody


DO PRZEŁOŻENIA


słoik dżemu wiśniowego lub innego (dałam truskawkowy)

2 galaretki wiśniowe (dałam truskawkowe)

MASA:


1 śmietana śnieżka 

szklanka zimnego mleka
galaretka cytrynowa

POLEWA:


2,5 łyżki kakao, śmietany, cukru

6 dag masła
łyżeczka żelatyny



WYKONANIE CIASTA



Margarynę ucieramy do białości dodajemy partiami cukier. Oddzielamy żółtka i po jednym dodajemy do ciasta. Białka odstawiamy. Mąkę przesiewamy razem z proszkiem i amoniakiem. Dodajemy do masy i ucieramy do połączenia (ciasto będzie gęste) Ubijamy na sztywno pianę z białek i powoli łączymy z ciastem. Dzielimy na 3 równe części. Do 1 dajemy kokosy, do 2 orzechy a do 3 kakao i wodę. Delikatnie mieszamy i pieczemy osobno na blaszce o wymiarach 25/40 cm, ale można też upiec w mniejszej, wtedy ciasto będzie wyższe. Pieczemy w 180 stopniach C do suchego patyczka.


WARSTWA GALARETKI:



Dwie czerwone galaretki rozpuszczamy w szklance wody. Dodajemy słoiczek dżemu ( odłożyć 4 łyżki). Blachę w której piekliśmy ciasto wykładamy, aż po brzegi folią spożywczą. 

Układamy jeden placek (u mnie orzechowe) i smarujemy odłożonym dżemem. Wylewamy lekko tężejącą galaretką. Nakładamy 2 ciasto (białe) i dociskamy.

ROBIMY MASĘ



Galaretkę cytrynową rozpuszczamy w połowie szklanki wody, studzimy. Następnie ubijamy śnieżkę ze szklanką zimnego mleka, aż będzie sztywna, następnie dodajemy galaretkę i dobrze ubijamy. Wylewamy na ciasto i przykrywamy ciastem 3 (kakaowe).



ROBIMY POLEWĘ:


Żelatynę zalewamy niewielką ilością zimnej wody, odstawiamy. Pozostałe składniki rozpuszczamy. Żelatynę wstawiamy na chwilkę do mikrofalówki i rozpuszczamy. Wlewamy do polewy. Jak zacznie gęstnieć polewamy ciasto i wstawiamy do lodówki. Smacznego :)





poniedziałek, 4 kwietnia 2016

TRADYCYJNA SAŁATKA JARZYNOWA

Myślę, że tej sałatki nie trzeba szczególnie przedstawiać :) Zwykła najzwyklejsza i najlepsza sałatka, a ile gospodyń tyle przepisów. Ja ją robię własnie tak :) Polecam :)



SKŁADNIKI:

ok. 2 kg marchewki

1 niewielki seler
6-8 ziemniaków
8 jajek
0,5 słoika ogórków kiszonych
1 jabłko
groszek w puszce
kukurydza w puszce
mała czerwona cebula
biała część pora (ja dałam pół)
majonez
jogurt naturalny
łyżeczka musztardy
sól, pieprz



WYKONANIE:



Marchew, ziemniaki i selera dokładnie myjemy, przekładamy do dużego garnka tak żeby marchew była na spodzie, a ziemniaki z selerem na wierzchu ponieważ gotują się szybciej. Zalewamy wodą, przykrywamy i gotujemy do miękkości. Warzywa odcedzamy i odstawiamy do wystygnięcia. Obieramy, myjemy i kroimy w kostkę. 

Jajka również gotujemy, studzimy, obieramy, kroimy. Ogórki kroimy i przekładamy na sitko razem z kukurydzą i groszkiem żeby warzywa odciekły. Jabłko myjemy, obieramy i kroimy. Pora i cebulę drobno kroimy i przelewamy wrzątkiem. Wszystkie warzywa ze sobą łączymy i mieszamy. W małym naczyniu dajemy pół słoika majonezu oraz pół kubeczka jogurtu i łyżeczkę musztardy. Dajemy do warzyw i dobrze mieszamy. Przyprawiamy solą i pieprzem. Chowamy do lodówki. Sałatka jest najlepsza na następny dzień kiedy wszystkie smaki się przegryzą. Smacznego :)








GULASZ

Gulasz to danie które praktycznie robi się samo. Jedynie musimy je od czasu do czasu pomieszać. Bardzo lubię tego typu dania zwłaszcza z sosem i ziemniakami. Dla mnie to prawdziwa uczta, jeszcze tylko surówka i pyszne danie mamy gotowe. Smacznego :)





SKŁADNIKI:

ok. 60 dag łopatki lub karkówki wieprzowej

4 cebule
ząbek czosnku
śmietana i mąka do zagęszczenia
olej lub smalec
puszka groszku z marchewką

PRZYPRAWY:



liść laurowy, po 3 ziarenka ziela angielskie i pieprzu ziarnistego, lubczyk, sól, pieprz, ostra i słodka papryka, kminek 



WYKONANIE:


Mięso myjemy, usuwamy żyłki, błony i inne niedoskonałości. Cebulę i mięso kroimy w kostkę, ząbek czosnku przeciskamy przez praskę lub drobno siekamy. Na patelnię wlewamy troszkę tłuszczu i podsmażamy cebulę i czosnek. Przekładamy do garnka z podwójnym dnem. Mięso również podsmażamy z wszystkich stron. Dodajemy do cebuli, wrzucamy listek, ziele, pieprz i kminek. Zalewamy gorącą wodą i dusimy pod przykryciem na niewielkim ogniu, co jakiś czas mieszając. Jeśli jest taka potrzeba podlewamy gorącą wodą. Dusimy do momentu, aż mięso będzie miękkie. Na końcu przyprawiamy wg uznania i zagęszczamy śmietaną z odrobiną mąki oraz dodajemy marchewkę z groszkiem bez zalewy. Podajemy z ziemniakami, ryżem, plackami ziemniaczanymi lub wg uznania.
Smacznego :)



PROSTA I PYSZNA BABKA CYTRYNOWA

Tym razem nie miałam pomysłu na babkę. Przepatrzyłam swój zeszyt z przepisami i natrafiłam właśnie na tą babeczkę , której jeszcze nigdy nie robiłam.  Babka jest naprawdę bardzo prosta i przede wszystkim nie jest sucha. Bardzo aromatyczna i wspaniała. Polecam nie tylko na Święta Wielkanocne :)




SKŁADNIKI:

4 całe jajka

szklanka cukru
szklanka mąki pszennej
0,5 szklanki mąki ziemniaczanej
20 dag masła lub margaryny
sok z 0,5 cytryny
1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
0,5 opakowania cukru waniliowego
otarta skórka z 2 cytryn (ja dałam kilka kropel olejku cytrynowego)




WYKONANIE:



Masło rozpuszczamy. Piekarnik nagrzewamy na 175-180 stopni C ustawienie góra - dół.

Całe jaja ubijamy razem z cukrami, aż masa zbieleje i podwoi objętość. Mąkę przesiewamy razem z proszkiem do pieczenia, dodajemy partiami do masy jajecznej i mieszamy delikatnie łyżką. Następnie powoli wlewamy jeszcze ciepłe masło i również delikatnie mieszamy, dodajemy sok z cytryny i aromat lub skórkę z cytryny. Masę wlewamy do formy u mnie na babkę o średnicy 23 cm. Należy ją wcześniej dokładnie wysmarować tłuszczem i obsypać bułką tartą lub mąką. Pieczemy ok. 40-50 minut do suchego patyczka. Po lekkim przestudzeniu wyciągamy z formy, a kiedy całkiem przestygnie dowolnie dekorujemy. Smacznego :)