sobota, 28 maja 2016

3 BIT BEZ PIECZENIA

Jedno z najbardziej znanych ciast bez pieczenia. Zrobiłam go niedawno i muszę stwierdzić, że jest naprawdę pyszne i wcale nie takie słodkie jak mi się wydawało. U mnie wersji z budyniem tak jak do kremówki, a następnym razem zmiksuję budyń z masłem i ze spostrzeżeniami, które lepsze na pewno się podzielę z Wami. Zapraszam do zrobienia tego pysznego przekładańca :)





SKŁADNIKI:

ok. 2,5 opakowania maślanych herbatników (użyłam z Biedronki)

puszka masy krówkowej ok. 400 g lub większa
330 ml śmietany 30 %
175 g serka homogenizowanego o smaku naturalnym (Vitanello z Biedronki)
1 l mleka
2 całe jaja
2 budynie śmietankowe lub waniliowe
3/4 szklanki cukru
cukier waniliowy
0,5 szklanki mąki pszennej
kostka masła 200 lub 250 g (u mnie 200)
1 łyżka żelatyny
3 łyżki cukru pudru
czekolada lub kakao do posypania



WYKONANIE:




Blachę o wymiarach 25/40 cm wykładamy folią aluminiową lub spożywczą po same brzegi. Wykładamy jedną warstwę herbatników. Jeśli trzeba docinamy.


GOTUJEMY BUDYŃ:



Trzy szklanki mleka gotujemy razem z cukrami i masłem. W szklance pozostałego dokładnie mieszamy jajka, budynie oraz mąkę do czasu usunięcia  grudek. Wlewamy najpierw trochę gorącego mleka do mieszaniny mąki i jajek a następnie z powrotem do garnka.  




WYKŁADAMY MASĘ KRÓWKOWĄ:



Puszkę krówki umieszczamy na chwilkę w naczyniu z gorącą wodą. Następnie ciastka smarujemy i wykładamy kolejną warstwę ciastek. Odstawiamy w chłodne miejsce, żeby budyń wystygł.


UBIJAMY ŚMIETANĘ:



Żelatynę zalewamy niewielką ilością wody, gdy napęcznieje rozpuszczamy w mikrofalówce. Zimną śmietanę ubijamy na sztywno, dodajemy cukier puder oraz serek. Miksujemy przez chwilę. Następnie dolewamy żelatynę. Śmietanę rozprowadzamy na cieście i obsypujemy kakao lub startą czekoladę. Wstawiamy na kilka godzin do lodówki. Smacznego! 





sobota, 14 maja 2016

SERNIK Z PIANKĄ I OWOCAMI

Ponieważ pogoda za oknem ostatnio nas rozpieszcza najchętniej całe dnie spędziłabym z dziećmi na świeżym powietrzu. Ale tak mnie naszło na sernik, że musiałam go zrobić. Przepis na spód i piankę ze znanego wszystkim ciacha i mój ekspresowy sernik, ale tym razem z prawdziwego twarogu i ulubione owoce na wierzchu. Kombinacja wyszła wspaniale i po serniku zostały tylko okruszki i oczywiście zdjęcia... Smacznego :)




CIASTO:

2,5 szklanki maki pszennej

kostka zimnej margaryny lub masła 250 g
2 łyżeczki proszku do pieczenia
3 łyżki cukru pudru
5 żółtek 

SER:

1,20 kg sera - użyłam twarogu w kostce, można również wykorzystać 1 kg mielonego

2 całe jaja
kostka rozpuszczonego masła 250 g 
szklanka cukru pudru
1 budyń śmietankowy lub waniliowy, jeśli używamy z wiaderka i jest rzadki można dać 2
otarta skórka z cytryny, trochę soku
rodzynki



PIANKA:


5 białek

1 szklanka cukru
2 budynie śmietankowe lub waniliowe po 40 g
0,5 szklanki oleju

ORAZ:


dowolne owoce


WYKONANIE CIASTA:



Przesiewamy mąkę razem z proszkiem i cukrem pudrem, dodajemy tłuszcz i dobrze siekamy. Następnie robimy wgłębienie do którego dajemy żółtka. Zagniatamy ciasto i jeśli jest taka potrzeba dodajemy parę łyżek zimnej wody. Dzielimy na 2 nierówne części, 2/3 wykładamy na formę wyłożoną papierem do pieczenia o wym. 25/40 cm lub mniejszej. Podpiekamy ok 20-30 minut w 180 stopniach C. Pozostałą część wkładamy do zamrażarki.




ROBIMY SER:



Ser mielimy lub za pomocą ręcznego blendera miksujemy, z dodatkiem kilku łyżek jogurtu naturalnego. Dodajemy resztę składników i dobrze mieszamy mikserem. Wykładamy na podpieczony spód. Wkładamy do piekarnika na ok. 20 minut, aż ser się zetnie. Wyciągamy i wylewamy piankę


ROBIMY PIANKĘ:



Białka ubijamy na sztywno i partiami dosypujemy cukier. Dodajemy olej i budyń. Wylewamy na ser i wciskamy owoce. 

NA KONIEC:

Ścieramy ciasto lub jeśli nam nie zamarzło skubiemy. wykładamy na wierzch. Pieczemy jeszcze przez ok. 30-40 minut, aż pianka i ciasto ładnie się zarumieni. Smacznego :)





Polecam również łatwy przepis na sernik z brzoskwiniami lub sernik w kakaowym cieście

MAKOWA ROLADA

Ostatnio będąc na zakupach w bardzo korzystnej cenie nabyłam puszkę maku, przyznaję się, że nigdy z takiej jeszcze nie korzystałam. Więc jedyne co przyszło mi do głowy to upiec drożdżową roladę. I udała się, a co najważniejsze bardzo nam smakowała. Jest bardzo prosta i naprawdę pyszna. Podaję przepis również na masę którą sami możemy przygotować sobie w domu, też sprawdzona wielokrotnie. Polecam :)




SKŁADNIKI NA 2 ROLADY:

0,5 kg mąki pszennej

12 dag rozpuszczonego masła
10 dag cukru
0,5 opakowania cukru wanilinowego
5 dag drożdży
2 żółtka, 1 całe jajko 
śmietana, kefir lub jogurt naturalny tyle żeby zagnieść ciasto

MASA MAKOWA:


40 dag maku

20 dag cukru pudru
1 jajko, 1 żółtko
łyżka mąki ziemniaczanej
olejek migdałowy
orzechy, rodzynki
lub puszka gotowej masy makowej 850 g, korzystałam z Helio i dodałam 2/3 puszki



WYKONANIE:



Drożdże rozcieramy z łyżeczką cukru, dodajemy łyżkę mąki i trochę ciepłej wody lub mleka. Odstawiamy do wyrośnięcia.

Do miski przesiewamy mąkę, dodajemy jajka, cukry, masło oraz rozczyn. Mieszamy łyżką, a następnie zarabiamy ręką, dodajemy śmietanę, ale tylko tyle żeby zarobić elastyczne ciasto, które odejdzie nam od ręki. Odstawiamy do wyrośnięcia.

MASA:



Mak płuczemy i zalewamy wodą. Gotujemy na małym ogniu pod przykryciem do momentu, aż mak rozetrze nam się w palcach. Odstawiamy do wystudzenia (najlepiej to zrobić dzień wcześniej)

Mielimy 2 lub nawet 3 razy. 
Jajka ucieramy z cukrem oraz makiem, dodajemy również mąkę ziemniaczaną i olejek migdałowy do smaku. Jeśli lubimy nie żałujemy bakalii. Mak wychodzi dość zwarty, ale tak ma być.


ZWIJANIE ROLADY:




Ciasto chwilkę wyrabiamy, a następnie dzielimy na 2 równe części. Wałkujemy na prostokąt ok. 20/30 cm (jeśli pieczemy w keksówce trzeba dopasować wielkość rolady do formy) 
Smarujemy masą makową (wykorzystałam 1/3 masy na każdą roladę) smarujemy, ale nie po same brzegi ciasta. Delikatnie zwijamy i umieszczamy w formie, łączeniem na spód (wyłożona papierem do pieczenia) Końce rolady zawijamy do środka. Odstawiamy do wyrośnięcia na ok. 30 minut i smarujemy mlekiem lub jajkiem.

PIECZENIE:

Piekarnik nagrzewamy na 170-180 stopni C ustawienie góra - dół. Ja swoją dałam do piekarnika, gdy jeszcze dobrze się nie rozgrzał. W trakcie pieczenia należy obserwować ciasta, jeśli trzeba ustawiamy sam dół, u mnie szybko zarumienił się wierzch i przykrywałam folią aluminiową. Pieczemy ok 30-40 minut. Góra i dół ma przybrać złotą barwę . Polewamy polewą, lukrem lub posypujemy cukrem pudrem. Smacznego :)



MAŁA RADA:


Żeby wykorzystać całą puszkę maku możemy od razu zrobić ciasto z 1,5 porcji lub podzielić masę makową na pół.