piątek, 30 grudnia 2016

CIASTO KARNAWAŁOWE

Od dawna zamierzałam zrobić jakieś ciasto z niebieską galaretką. Tym razem nie korzystałam z jakiegoś konkretnego przepisu. Po prostu upiekłam biszkopt, zrobiłam masę, ułożyłam delicje i zalałam galaretkami. Masa wyszła delikatna, piankowa i trochę przypomina ptasie mleczko. Na dodatek szałowo wygląda na talerzu, w sam raz na Sylwestra :) 





BISZKOPT:

4 jajka

szklanka cukru
szklanka mąki
łyżeczka proszku do pieczenia i octu


MASA:

2 opakowania bitej śmietany śnieżki

kubek śmietany do zup i sosów 18 %  (Mleczna dolina 330 ml)
szklanka mleka
galaretka cytrynowa
galaretka pomarańczowa
galaretka agrestowa

ORAZ:


2 niebieskie galaretki 

3 pojedyncze  opakowania delicji wiśniowych



WYKONANIE BISZKOPTU:



Ubijamy pianę na sztywno, powoli dosypujemy cukier. Do żółtek dodajemy proszek i ocet. Mieszamy i stopniowo dolewamy do białek. Mąkę przesiewamy, dodajemy partiami i delikatnie mieszamy łyżką. Wylewamy na blachę wyłożoną papierem do pieczenia o wymiarach 25/40 cm i pieczemy w temperaturze: 150 stopni C termoobieg lub 170-180 stopni C ustawienie góra-dół przez ok. 25 minut. Po wystudzeniu wyciągamy z blachy, usuwamy papier i z powrotem umieszczamy w formie. Boki zabezpieczamy folią.




MASA:


Galaretkę pomarańczową i agrestową rozpuszczamy każdą osobno w szklance wody. Odstawiamy do stężenia. Następnie kroimy w dowolną kostkę.


Galaretkę cytrynową rozpuszczamy w połowie szklanki wody. Żeby szybciej stężała możemy włożyć do naczynia z zimną wodą.

W tym czasie szklankę zimnego mleka miksujemy ze śnieżkami na sztywno. Dodajemy kubek śmietany i zimną galaretkę. Miksujemy oraz wsypujemy pokrojone galaretki. Mieszamy łyżką i wylewamy na biszkopt, wyrównujemy. W odstępach nakładamy delicje. 

NA KONIEC:



Galaretki rozpuszczamy w 3 szklankach wody, gdy będą już tężeć wylewamy na delicje. Schładzamy w lodówce. 

Kroimy żeby w każdym kawałku była delicja. Smacznego :)


MAŁA RADA:


Żeby biszkopt nie był suchy należy go nasączyć herbatą lub wodą z cytryną. Użyłam niebieskiej galaretki z firmy Emix ma piękny kolor, niestety aparat  do końca tego nie uchwycił.




SERNIK NA BISZKOPCIE Z CZEKOLADĄ

Miałam kiedyś okazję jeść ten sernik i tak mi posmakował, że postanowiłam go zrobić. Jedyne moje uwagi są takie, wzięłam za dużą blachę, trochę wyszedł za niski i słabo wyczuwalna była ta kakaowa warstwa. Poza tym wyszedł pyszny, po paru dniach smakował jeszcze lepiej. Na pewno upiekę go jeszcze nie raz, ale w mniejszej blaszce. Polecam :)




PRZEPIS NA  MOJĄ BLACHĘ 25/40 CM 


BISZKOPT:


6 jaj

1,5 szklanki cukru (dałam 1 szklankę)
1,5 szklanki mąki
po 1,5 łyżeczki proszku do pieczenia i octu

POLEWA:


15 dag masła lub dobrej margaryny

0,5 szklanki cukru pudru
4 łyżki kakao
2-3 łyżki gorącej wody

SER:


1 kg zmielonego sera

4 jajka
3/4 szklanki cukru
szklanka śmietany 30 %
2 łyżki mąki ziemniaczanej lub budyniu waniliowego
sok i skórka otarta z połowy cytryny lub ulubiony aromat




ROBIMY BISZKOPT:



Na sztywno ubijamy białka, dosypujemy stopniowo cukier, dobrze ubijamy. Żółtka mieszamy z proszkiem i octem, dolewamy po trochu do masy cały czas miksujemy. Mąkę przesiewamy, dodajemy partiami i delikatnie mieszamy łyżką. Ciasto dzielimy na pół i pieczemy w dwóch takich samych blachach w 150 stopni C termoobieg lub 170-180 stopni C ustawienie góra-dół ok. 20 minut.

POLEWA:


Rozpuszczamy masło z cukrem i kakao, gdy zacznie się gotować dolewamy gorącej wody. mieszamy i wyłączamy.

SER:


Ubijamy żółtka z cukrem na białą puszystą masę. Dodajemy ser, śmietanę, budyń, cytrynę oraz pianę ubitą z białek. Delikatnie mieszamy łyżką. 

SKŁADANIE CIASTA:


Na 1 biszkopt wylewamy połowę kakaowej masy, równo rozsmarowujemy. Dajemy większą część sera i przykrywamy biszkoptem.

Na 2 biszkopt wylewamy resztę masy i na to ser. 

PIECZENIE:


Wstawiamy do nagrzanego piekarnika i pieczemy w 165 stopniach C na ustawieniu góra-dół przez ok. 40-50 minut. Po wystudzeniu możemy polać polewą,  posypać cukrem pudrem lub kakao.





MAŁA RADA:


Biszkopt najlepiej upiec dzień wcześniej. 

LEŚNY MECH

Bardzo popularne ciasto ze szpinakiem, które robi wizualne wrażenie. Ale czy jest aż tak dobre pomyślałam?  Nie było innego wyjścia jak je upiec. Pięknie wyrosło :)  Przełożyłam masą budyniową i wiśniową na bazie jogurtu. Nadeszła chwila prawdy i..... wielkie rozczarowanie. Oczekiwałam wielkiego wow, a wyszło nijakie, na pewno go już więcej nie zrobię. Ale co do ciast jestem bardzo wybredna, reszcie próbujących smakowało. Także wybór należy do Was ;)







SKŁADNIKI NA CIASTO:

4 całe jajka
po szklance mąki krupczatki i mąki pszennej
szklanka oleju
szklanka cukru
2 kopiate  łyżeczki proszku do pieczenia
0,5 szklanki mleka
450 g mrożonego rozdrobnionego szpinaku



MASA 1:


1,5 szklanki mleka
1 budyń waniliowy
6 łyżek cukru
masło

MASA 2:

kubek jogurtu greckiego 400 g
galaretka wiśniowa
3-4 łyżki cukru pudru


WYKONANIE:

Szpinak wyciągamy, żeby się rozmroził, następnie porządnie odciskamy i blendujemy.

Jaja ubijamy z cukrem na białą i puszystą masę. Mąki przesiewamy razem z proszkiem i powoli dodajemy do masy. Wlewamy olej, mleko i na końcu szpinak. Delikatnie miksujemy do połączenia składników i wlewamy na blachę wyłożoną papierem do pieczenia o wymiarach ok. 20/30 cm. Wkładamy do nagrzanego piekarnika i pieczemy ok. 1 godziny. Sprawdzamy patyczkiem. Po wyciągnięciu i przestudzeniu górkę odkrawamy, a ciasto przecinamy na pół.

MASA 1:

Szklankę mleka gotujemy razem z cukrem. W pozostałym mieszamy budyń. Wlewamy na wrzące mleko i cały czas mieszając gotujemy. Odstawiamy do wystudzenia. Kostkę masła rozcieramy na puch, dodajemy po łyżce zimnego budyniu, aż do wyczerpania.

MASA 2:

Galaretkę rozpuszczamy w połowie szklanki wody. Jogurt miksujemy razem z cukrem, wlewamy powoli zimną galaretkę. Chwilę miksujemy. 


SKŁADANIE CIASTA:

Na pierwszy blat wylewamy masę 2 - trzeba robić to szybko bo gęstnieje. Chowamy na chwilę do lodówki, aż całkiem stężeje.
Następnie nakładamy połowę masy budyniowej. Przykrywamy drugim blatem. Smarujemy resztą budyniowej masy. Ścięty wierzch ciasta kruszymy i sypiemy po masie. Chowamy na chwilę do lodówki. Smacznego :)



BLOK CZEKOLADOWY

Przepis na tą czekoladę z herbatnikami jest znany w mojej rodzinie od dawna, umilaliśmy sobie nią życie będąc dziećmi. Do dziś go uwielbiam i co jakiś czas robię moim najbliższym. Spotkałam się z wieloma przepisami na blok, ale z dodatkiem mleka w proszku, mój przepis go nie zawiera. Polecam wypróbować na pewno Wam przypadnie do gustu:)






SKŁADNIKI:

1,5 kostki masła lub dobrej margaryny
15 łyżek cukru
0,5 opakowania cukru wanilinowego lub trochę aromatu
3 łyżki kakao
4 łyżki mąki ziemniaczanej
łyżka miodu
2 żółtka
200 g herbatników




WYKONANIE:

Masło rozpuszczamy razem z cukrami. Odstawiamy do wystudzenia. Następnie trochę masy odlewamy, dodajemy do niej mąkę ziemniaczaną i  dobrze mieszamy żeby nie było grudek. Z powrotem wlewamy do garnka, dodajemy kakao oraz miód. Podgrzewamy na bardzo małym ogniu, co jakiś czas mieszając. Gdy masa nam zgęstnieje chwilkę gotujemy i wyłączamy ogień. Dodajemy po jednym żółtku, dobrze mieszamy i masę odstawiamy. 
Herbatniki kruszymy na małe kawałki, wsypujemy do masy, po wymieszaniu wlewamy do formy keksowej wyłożonej papierem lub folią aluminiową. Wyrównujemy i odstawiamy w chłodne miejsce a następnie na całą noc do lodówki. Następnego dnia wyciągamy z formy i kroimy. Będzie idealnym dodatkiem do popołudniowej kawy lub małą przekąską na chandrę :)



MAŁA RADA:


Do masy oprócz herbatników możemy dodać ulubione bakalie :)

sobota, 3 grudnia 2016

METROWIEC

Jedno z  ulubionych ciast mojego dzieciństwa. Teraz piekę go mojej rodzince, która je wręcz uwielbia. Jest mięciutkie i naprawdę pyszne :)







SKŁADNIKI:

6 jaj

1,5 szklanki cukru
2 i 3/4 szklanki mąki
3 łyżeczki proszku do pieczenia
szklanka oleju
0,5 szklanki mleka, jogurtu naturalnego lub śmietany
cukier waniliowy lub kilka kropli aromatu
szczypta soli
1-2 łyżki kakao + 1-2 łyżki mleka, jogurtu lub śmietany
łyżka mąki 

NA KREM:


3 szklanki mleka

2 budynie waniliowe
cukier waniliowy
ok. 10 łyżek cukru
kostka masła 200 g

NA POLEWĘ:


0,5 masła lub dobrej margaryny

5 łyżek cukru, śmietany lub mleka
3 łyżki kakao
łyżka żelatyny




WYKONANIE:



Ubijamy białka z cukrem, dodajemy po jednym żółtku oraz olej, mleko, aromat. Mąkę przesiewamy z proszkiem i bardzo delikatnie łączymy z ciastem. Mieszamy tylko do połączenia składników. 

Ciasto dzielimy na 2 równe części. Do 1 części dodajemy kakao i mleko, do drugiej łyżkę mąki. Pieczemy w specjalnych formach do tego ciasta. 
W temperaturze 180-190 stopniach C ok. 45 minut.


ROBIMY KREM:



Dwie szklanki mleka gotujemy wraz z cukrami. W pozostałym mleku mieszamy budynie, wlewamy na wrzące mleko, cały czas mieszamy. Gotujemy przez chwilę i odstawiamy do wystygnięcia.

Ucieramy masło na puch, dodajemy po łyżce zimnego budyniu, aż do wyczerpania.


SKŁADANIE CIASTA:

Po ostygnięciu  ciasta kroimy na plastry. 





Smarujemy  kremem na zmianę plaster jasny i ciemny. Składamy.





Pozostałą masą smarujemy wierzch ciasta i  wyrównujemy.






Polewamy polewą czekoladową. Chowamy do lodówki.





 Kroimy pod kątem 45 stopni. Smacznego :)